Тим светле собе и Моцарта
Школа са домом за ученике оштећеног слуха у Крагујевцу
Пише: Марина Миа Кончар
Новост је, да у Школи са домом за ученике оштећеног слуха, више није потребно решење интерресорне комисије да би деца долазила на индивидуалне дефектолошке третмане, на третмане соматопеда, логопеда, третмане слушно говорних вежби, третмане у сензорној соби, светлој соби, као и третмане Моцарт терапије. Интерpесорна комисија, која послује у оквиру Скупштине градa, а сваки већи град има ову комисију, сачињена је од правника, лекара, психолога, социјалног радника и педагога. Она даје мишљење и распоређује децу са посебним потребама, где треба да иду на индивидуалне дефектолошке третмане, да ли у развојно саветовалиште, Школу са домом за ученике оштећеног слуха, редовну школу, или неку другу установу.
Ова школа је добила решење Министарства просвете да кроз проширену делатност, те услуге може наплаћивати. Родитељи више не морају своју децу да воде код приватних логопеда, соматопеда, да плаћају велике суме. У овој школи, кажу, ради изузетно квалитетан кадар, имају изузетне услове и асистивну технологију, што приватници немају, а ту се мисли на светлу собу, сензорну собу, на дидактичка средства и остало. Предност ове установе је, што на једном месту имате комплетну услугу.
Цене су формиране на нивоу установе, наставничко веће је дало предлог, школски одбор је прихватио, као и Министарство просвете. У поређењу са званичним ценовником Института за експерименталну фонетику и патологију говора, као и ценовником приватника, кажу, овде су цене третмана повољније.
– Када је почео са радом Сервисни центар?
Пре три године смо почели са радом. Прво смо по основним школама тестирали децу, идентификовали децу са развојним проблемима, и кренули смо да радимо третмане. Ми смо почели са радом и пре интерресорне комисије, пре него што се све законски уоквирило на нивоу града. Када се комисија формирала, ми смо се укључили и наставили даље да пружамо подршку деци са развојним проблемима. Градоначелник нас је, такође, препознао као партнера и потписали смо и са њим протокол о сарадњи. Препознати смо и озваничени од стране града.
– Да ли су вас и родитељи препознали?
Родитељи су задовољни. Деца нам се према својим потребама крећу, неко долази неко одлази. Већина деце долази већ трећу годину код нас. Ове године смо направили селекцију, усмерили одређен број деце у друге центре, јер град има понуду од три сервисна центра. Родитељи су задовољни, а о томе сведочи чињеница да редовно доводе своју децу на третмане. До сада нисмо имали несугласице са родитељима, нисмо чули негативни коментар и слично.
– Које бисте индивидуалне третмане поменули?
Прво претходи процена детета, где се види који су му проблеми примарни. Зависи шта је најизражајније од проблема. Свака терапија је делотворна, има циљ и сврху. Све зависи од врсте развојног проблема и тежине проблема.
Сензорна соба покрива највећи део. Светла и сензорна су повезане, заједно су комплетирале сензорну интеграцију. У сензорној соби је један вид стимулације, а у светлој соби други. Она покрива највећи део хенд проблема.
– Када сте поменули светлу собу, деца са којом врстом проблема могу користити ову терапију?
Ту радимо на стимулацији чула. Значи, деца са свим хендикепима могу користити ову терапију, ради побољшања пажње, концентрације. Корисна је и за децу без хендикепа. Стимулативно се делује на сва чула, а што се одражава на њихов развој.
– Шта је Моцарт терапија?
Моцарт терапија је слушни интеграциони тренинг. То је прави назив терапије, где се користе композиције Моцарта, а у служби терапије. Ради се на сензорној интеграцији и побољшању слушне пажње. Постоји посебна динамика и распоред слушања композиција. Почетна терапија траје два месеца, па се прави пауза и поново се понавља терапија од два месеца. Апаратуру смо купили, а сада обављамо обуку. За месец дана, када будемо отварали светлу собу, почећемо са Моцарт терапијом. Деца са свим врстама хендикепа могу ићи на ову терапију, само не могу деца са епинападима; код њих треба бити обазрив.
– Које новости можемо очекивати од септембра?
Опремамо једну учионицу за рад са децом са церебралном парализом, набавићемо асистивну технологију, потребну за рад са овом децом. Да би се васпитни процес одвијао на што примеренији начин, и да би им било лакше. Од улаза, па до асистивне технологије, биће им омогућено несметано кретање. То ћемо опремити већ за септембар.
– Имате ли капацитета?
Пошто смо попунили капацитете, а Град финансијски није могао да нас прати, договорили смо се да се мало растеретимо, да одређен број деце финансира Град, а остала деца су распоређена по другим установама. Један део је отишао у Специјалну школу „Вукашин Марковић“, други у дечију установу „Нада Наумовић“. Сада имамо 47 деце на третманима од 2 године, па до срењошколског узраста. Имамо децу из општине Горњи Милановац и општине Баточина и са њима добро сарађујемо. Они су нас препознали као квалитетан центар, па њихова интерресорна комисија своју додатну подршку обавља преко нас.
– Како сте проширили делатност, занима ме, да ли Ви сада конкуришете на неки начин инклузивном образовању? Сада је препорука да деца, поред ових третмана, дођу баш у вашу школу, да би заокружила цео циклус и да би напредовала. Инклузивно образовање у редовним школама је у проблему, јер они немају могућности које сте ви створили.
Ми у Крагујевцу постајемо партнери у инклузивном процесу. Партнери редовним школама. Редовне школе нису опремљене за рад са том децом, немају ни кадра који је обучен, без нас не могу да спроведу инклузивно образовање. То је држава препознала, да једино тако, у овим околностима, може да функционише. Поред оног што нуди редовна школа, а то је индивидуализован рад, према интелектуалним капацитетима детета, додатну подршку добијају код нас. Ми смо се сада изједначили са редовним школама.
– Након процене стања детета, односно, процене да ли психички статус прати хронолошки његове године, да ли постоји заостајање у психо-моторном развоју, да ли има неки первазивни поремећај, интелектуални дефицит, за свако дете да се направи индивидуални програм подршке. Дете које похађа редовну школу, коју подршку може очекивати од вас?
Дете које похађа редовну школу излази на интерресорну комисију, они изврше процену детета, дају предлог или мишљење за даљу подршку која му је потребна. Код мањих проблема са говором, преко наше проширене делатности коју смо добили, родитељ може директно да доведе дете код нас и да плати третман. Родитељи који нису у могућности да плате третман морају изаћи на интерресорну комисију.
– Имате ли Ви као школа списак деце са развојним проблемима, или то неки други центар поседује?
Ми смо пре три године пионирски кренули по редовним школа, да кажем волонтерски, тестирали и идентификовали децу са развојним проблемима, проблемима који су се највише одражавали на учење. То је био највећи проблем у школама. Та деца су тада прва кренула на третмане код нас, а касније се и законски уоквирило и почело да функционише на нивоу града. Мислим да нигде званично не постоји списак деце са развојним проблемима.
– Да ли би требало у наредном периоду урадити базу података деце са развојним проблемима? Родитељима није лако да признају да њихово дете има проблем. Имамо родитеље који се стиде своје деце, затварају га унутар породице, крију га од окружења.
Та прва идентификација полази од лекара. Код нас долази родитељ који је већ освешћен да његово дете има проблем. То мора да се одради на нивоу здравственог система. Најбитнија је та рана рехабилитација. Ту је битно да родитељи или педијатри препознају проблем у раној фази. Да се крене са раном рехабилитацијом, а остало је на нама, да својим кадровима, изузетним условима и асистивном технологијом, таквом детету пружимо квалитетан третман.
Сервисни центар даје подршку деци са следећим развојним проблемима: оштећење слуха, оштећење вида, тешкоће у говорно-језичком развоју, моторички поремећаји, проблеми у учењу, развојна диспраксија, поремећај пажње, хиперкинетски синдром, аутизам, вишеструка ометеност, первазивни развојни поремећај, дисхармоничан развој, ментална ретардација и церебрална парализа.
ДОЂИТЕ И БУДИТЕ ДЕО НАШЕГ ТИМА!
Додатне информације о томе како и на који начин дете укључити у Сервисни центар можете добити на
тел: 034/323-662 локал 8
моб: 065/323-66-12
Ул. Срарине Новака 33, насеље Мала Вага, Крагујевац