govori Sveta Madžarević, predsednik Društva srpsko-rumunskog prijateljstva
Svaki narod je kroz svoju istoriju prolazio kroz veoma teške periode, kako borbe za fizički, tako i za biološki opstanak, pa je i srpski narod bio primoran na tu borbu. Srpski narod je u svojoj bogatoj istoriji uvek pripadao zajednici evropskih naroda, čuvao je njene granice i branio evropsku kulturu i civilizaciju u vremenu teškom za Evropu.
O prisustvu slovenskih plemena u ranom srednjem veku na tlu Rumunije svedoče i lokaliteti koji nose nazive slovenskog porekla, a o postojanju Srba svedoče pravoslavni srpski manastiri kao i drugo srpsko duhovno blago sa tih prostora.
Prema podacima iz knjige Ljubomira Stepanova „Statistički podaci o Srbima u Rumuniji“, Srbi kao nacija nisu bili podvrgnuti progonu, diskriminaciji ili asimilaciji, međutim, značajan broj Srba je posle Drugog svetskog rata uhapšen i osuđen na teške godine političkog zatočeništva, uglavnom bez realnog razloga. Čitave srpske porodice, od najmlađegroj do najstarijeg člana, doživele su „Baragansku golgotu“, rumunski gulag – deportaciju u pustu Baragansku niziju pedesetih godina.
I danas se osećaju posledice toga, kao i gašenja srpskih škola i ostalih institucija.
Broj Srba u Rumuniji je u stalnom opadanju, za nepunih osam decenija broj je prepolovljen. Prema statističkim podacijam Temišvarske eparhije u Rumuniji 1924.g. bilo je 44.078, a prema državnom popisu iz 2002.g. svega je 22.561 srbin.
Tema današnje emisije su Srbi u Rumuniji, kao i podrška države Srbije opstajanju Srba na tim prostorima, čuvanju dokaza srpskog postojanja, negovanju srpske kulture, tradicije i duhovnosti i sećanju na velikane srpske istorije, književnosti i umetnosti sa prostora današnje Rumunije, a pripadnika srpske zajednice.
Gost emisije Melem je predsednik Društva srpsko – rumunskog prijateljstva „Riznica“, Sveta Madžarević
Autor i voditelj: Marina Mia Končar
Produkcija: Prestige MM