Da li je pomodarstvo uzelo maha i da li se u Srbiji po sahrani gazda poznaje?
Kult sahranjivanja u našoj zemlji je jak, a od običaja se ne odustaje lako, samo je pomodarstvo uzelo maha i na one stare običaje koji su nam na početku 21. veka nerazumljivi, dodajemo nove, suvišne, pogrešne i štetne običaje. U Istočnoj Srbiji pojedina groblja nazivaju „hajat“ ili „karington“ jer grobnice koštaju više od garsonjere, a troškovi sahrane prevazilaze troškove života. U drugim krajevima Srbije, posebno u Zapadnoj Srbiji, sve je više kažu onih čija je poslednja želja da se sahrane što dalje od groblja. Kažu da ako krenete putem od Bajine Bašte prema Perućcu, skoro na svakoj njivi se vidi jedan ili dva usamljena groba, što ako gledamo pravno i nije po Zakonu. Za turiste je to jedna retka, doduše bizarna turistička atrakcija, ali nas etnolog, Dragomir Antonić, uverava da je samo reč o malom lukavstvu seoskog domaćina, koji time čuva imanje i nakon smrti.
Srpska pravoslavna crkva već godinama apeluje da se prizovemo pameti i da celom činu damo više mere i dostojanstva. Da li je bolje da umesto skupih venaca, domaćina pomognemo tim novcem? Da li je prikladno da zaboravimo obilnu pripremu jela i pića za sahranu, jer ne treba da čudi da se pojedine sahrane, posle jela i pića pretvore i u gozbu, što je nedopustivi greh prema pokojniku i njegovoj rodbini.
Kome da ostavimo u amanet da nam plaća grobno mesto i takse, kako nas jednoga dana neko nebi otkopao ili je bolje da se odlučimo za našu njivu, takse nisu potrebne, a i ko bi nas tu i otkopao kad je sve manje onih koji bi da kopaju?
Šta je prava mera i poštavanje prema preminulom?
Gost emisije Melem, Dragan Radović, direktor JKP „Gradska Groblja“ Kragujevac, govori; da li se u Srbiji po sahrani gazda poznaje, koliko se Zakon o sahranjivanju i grobljima sprovodi u Srbiji, o monopolu na tržištu za koji je njegovo preduzeće platilo kaznu. Bez krivice kriv, Zakon loš, a kazna velika!
- DA LI SE U SRBIJI PO SAHRANI GAZDA POZNAJE?
- KAKAV JE ZAKON O SAHRANJIVANJU I GROBLJIMA PO VAMA I KOLIKO JE DALEKO OD EVROPSKIH?
- DA LI SE ZAKON O SAHRANJIVANJU I GROBLJIMA PRIMENJUJE ISTO NA CELOJ TERITORIJI SRBIJE?
- NA ČIJOJ SE ZEMLJI DANAS NALAZE GROBLJA?
- GROBNO MESTO, KAKO GA KUPITI? ŠTA PLAĆAMO KAD KUPUJEMO, STA SVE SPADA U CENU ODRŽAVANJA, A ŠTA ZNAČI OBNAVLJANJE UGOVORA?
- KAKO OTUĐITI I NASLEDITI GROBNO MESTO I ŠTA SE DEŠAVA NAPRIMER KOD RAZVODA BRAKA, DA LI TO SPADA U IMOVINU ZA DEOBU?
- ŠTA ZNAČI PRAVO SVOJINE NA SPOMENICIMA?
- KADA IMATE PRAVO DA PREKOPATE GROBNO MESTO I GDE ZAVRŠAVAJU SPOMENICI?
- POSTOJI LI PROBLEM SA KAPACITETIMA GROBALJA U SRBIJI?
- ŠTA ZNAČI DOSTOJANSTVENO ISPRATITI NEKOGA, HRANA NA GROBLJU, DA LI JE NEKO ZAPLAKAO ILI NEŠTO TREĆE?
- KADA ĆETE ZABRANITI IZNOŠENJE HRANE NA GROBLJE I IMATE LI PRAVO NA TO?
- VI STE PRVO PREDUZEĆE KOJE JE KAŽNJENO ZBOG „ZLOUPOTREBE DOMINANTNOG POLOŽAJA“. GDE JE TU GRANICA? DA LI STE VI KAŽNJENI ZA PRIMER DRUGIMA ILI VI PREDNJAČITE ISPRED DRUGIH?
- TEMA POSMRTNIH OSTATAKA LJUDI, SVE VIŠE DOBIJA NA ZNAĆAJU ZA ŽIVOTNU SREDINU. KAKVE SU ŠANSE DA ZAŽIVE EKOLOŠKI SANDUCI KOD NAS, A KOJI U EVROPI POSTOJE?
- DA LI JE KREMACIJA HUMANIJA, EKOLOŠKI ČISTIJA I DA LI JE UOPŠTE U DUHU HRIŠĆANSTVA? KREMIRANJE NIJE DEO SRPSKE TRADICIJE.
- ŠTA MISLITE DA LI JE DOBAR DEO GROBALJA NASTAO BEZ IKAKVE PROCENE POTENCIJALNIH RIZIKA ZA LOKALNO OKRUŽENJE I ZAJEDNICU, USTVARI, IMA LI RIZIKA?
- U BEOGRADU IMATE AGENCIJE KOJE KADA SU SAHRANE U PITANJU OBAVLJAJU SVE. MISLITE LI DA ĆE TO ZAŽIVETI U UNUTRAŠNJOSTI I DA LI ĆETE I VI TADA IZAĆI SA PONUDOM ILI BI I TO BIO MONOPOL?
- PREMA NEZVANIČNIM PODACIMA U SRBIJI ŽIVI NAJMANJE 50.000 KINESKIH DRŽAVLJANA, ŠTA MISLITE GDE SE ONI SAHRANJUJU?
U nastavku emisije priča iz monodrame Vladimira Đorđevića, a na temu srpskih običaja vezanih za ispraćaj pokojnika.
Emisija Melem
autor i voditelj: Marina Mia Končar
muzički urednik: Milan Marić
produkcija: Prestige MM