„Ja sam poliglota postao, znam bosanski, srpski, hrvatski, crnogorski…“ (Prof. dr Volfgang Rorbah)
Srbi su najbrojnija etnička grupa „stranaca“ u Austriji. Po nekim procenama Beč je najveći srpski grad u Evropi,a izvan Srbije. Veliki broj Srba je dobio austrijsko državljanstvo i dobro se integrisao u austrijsko društvo. Oko 6.000 malih i srednjih kompanija je kažu u vlasništvu Srba.
Tragom Srba u Beču dolazimo do čoveka koji je autor knjige „Na tragu Srba u Beču“
Gost emisije Melem je Prof. dr Volfgang Rorbah, bivši košarkaš reprezentacije Austrije, austrijski filolog, ekonomista i istoričar srpskih korena, redovni profesor na medicinskim i ekonomskim fakultetima u Beču, Novom Sadu i Beogradu.
„Ja slavim i katolički i pravoslavni božić. Rođen sam u Beču i kršten po katoličkoj tradiciji. Moja pokojna majka je uvek slavila pravoslavni božić i slavu Sv. Aranđeo. Tu sam shvatio da je pravo bogatstvo ako čovek u sebi nosi dve kulture, kao što su te dve kulture u meni. Meni je Srbija druga domovina“.
„Jedan deo Srbije je bio pod uticajem Austrije, drugi pod Turskom. Srbina iz Austro-Ugarske monarhije i Srbina iz Osmanske povezuje zajednička vera, jezik ali je kulturni uticaj različiti. To se sada treba prevazići i to je moj osnovni zadatak jer moj otac je Austrijanac, deda oficir Austro-Ugarske monarhije, a majka mi je iz Velike Plane koja je bila pod uticajem Osmanlija“. (Prof. dr Volfgang Rorbah)
Prof. dr Volfgang Rorbah održao je zanimljivo predavanje na Pravnom fakultetu u Kragujevcu na temu srpske istorije i kulture u kojem je izneo činjenice u vezi sa istorijom srpskog naroda kome i sam pripada. Po ocu Austrijanac, po majci Srbin, stao je u odbranu srpskih interesa i svojim predavanjima pokusava da navede kako Srbe tako i druge narode, da spoznaju pravu istinu o Srbima. Poseban akcenat je stavio na istorijske događaje kao i vrednosti koje povezuju dva naroda.
Govorio je o borbi srpskog naroda kako za svoju, tako i za slobodu austrijske države i cele hrišćanske Evrope, o vojničkim zaslugama Srba u austrijsko-turskim ratovima.
Istakao je važnost kulturno – istorijske uloge austrijske države i njene prestonice u kojoj su boravili i radili velikani srpskog naroda poput Dositeja Obradovića, Vuka Karadžića, Petra Petrovića Njegoša, Nikole Tesle i mnogih drugih, a takođe nas je upoznao sa ulogom Srba u kulturnom životu Beča i prilikama u Austriji i Srbiji kada je osiguranje u pitanju.
„Sloboda znači stvoriti kompromise. Postavlja se pitanje; Kakav će Srbin biti u EU i šta mora da se menja kod EU? Kako će se prevazići što Srbi u Republici Srpskoj nemaju autonomiju, a sa druge strane, zbog čega se autonomija daje Šiptarima koji su na Kosovu? To je nedostatak koji se mora otkloniti. Sada i Španjolci imaju problem sa Kataloncima. Sa druge strane, moram se i ja zapitati koliko sam spreman za kompromis. Evropska unija nije poklon za Srbiju ni za Bosnu, već ste vi deo istorije Evrope, vi ste jedan deo kulture Evrope, Beč je bio srpski kulturni centar“. (Prof. dr Volfgang Rorbah)
Emisija Melem
autor i voditelj: Marina Mia Končar